کار و فناوری
آموزش کار و فناوری دوره اول متوسطه
با سلام وبلاگ آموزش کار و فناوری جهت ایجاد انگیزه و یادگیری مطالبی مربوط به درس کار و فناوری برای دانش آموزان گرد آوری می شود جهت ارتباط با اینجانب در قسمت "تماس با ما" نظر دهید با تشکر
نگارش در تاريخ سه شنبه یکم مهر 1393 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"


بارها کلمه‌ي فنـاوري را شنيده‌ايد‍؛ فناوري فضايي،فناوري اطلاعات، فناوري ‌طراحي و ...
فناوري در يک توصيف ساده عبارت است از تمام آنچه که ما را قادر مي‌سازد تا يک محصول خاص را توليد کنيم.فرض کنيد مي‌خواهيم يک ماهواره بسازيم. پيش از هر چيز نيازمند دانش و علوم مرتبط با ماهواره هستيم. اما وجود دانش و علم به تنهايي کافي نيست و قطعا تجربه و به عبارت ديگر مهارتمان در اين باره بسيار تعيين‌کننده است. پس از فراهم شدن اين دو مورد قطعا نيازمند ابزار(ماشين‌آلات، کامپيوتر و ...) يا به عبارت ديگر سخت‌افزار براي عملي کردن طرح‌ها هستيم.

به ادامه مطلب مراجعه کنید

فناوري نانو و کار با ابعاد مولکولي


تصوير نشان دهنده ي مدلي از ايجاد ساختارها با استفاده از فناوري نانو مي باشد.منبع: سايت کودک و نوجوان سازمان فضايي ايران


برچسب‌ها: فناوری
ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ پنجشنبه سیزدهم مهر 1391 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"

بازخوردیا فیدبک (به انگلیسی: Feedback) نوعی برگشت پیام ارتباطی است که در آن، گیرنده به طور عامدانه یا غیرعامدانه به پیام فرستنده واکنش نشان میدهد. این پیامها، به فرستنده امکان میدهند تا وضعیت ارتباطی خود را با مخاطبانش ارزیابی کند. نظامهای سالم ارتباطی، بازخورد را غنیمتی برای اصلاح خود قلمداد میکنند.

منبع:http://fa.wikipedia.orgبرچسب‌ها: بازخورد, سیستم
ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ شنبه پانزدهم بهمن 1390 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"
با تشکر و کسب اجازه از وبلاگ حرفه و فن کلاله

وبلاگ تخصصی سلطان شیخی دبیرحرفه وفن شهرستان کلاله


فکرکنید صفحه ۲

چگونه می توانیم از توانایی ها وقابلیت های مغز خود بیش تر استفاده کنیم؟

با فکر کردن - تحقیق - جستجو - مطالعه کردن - کاوش


فکرکنید صفحه ۱۲

برای ساخت وتولید اسباب بازی ها از مواد مختلف با رنگ های متنوع استفاده می شود اگر درتهیه مواد وتولید آنها به اصول مختلف ازجمله بهداشت توجه نشود چه خطراتی ممکن است کودکان را تهدید کند؟

باعث مسمومیت وبیماری کودکان می شود چون ممکن است کودکان این اسباب بازی ها را در داخل

دهان قرار دهند واین مواد باعث بیماری شود ویا اگر این اسباب بازی ها از اجزای کوچکی ساخته

شده باشند باعث خفگی می شود


فکرکنید صفحه ۱۳

اگرکپسول های گازمایع پس از ساخته شدن مورد آزمایش قرار نگیرند چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد؟

ممکن است منفجر شوند وباعث خسارات مالی وجانی گردند ویا باعث خرابی وآتش سوزی شوند


فکرکنید صفحه ۱۹

اگردروسایل نقلیه سیستم هدایت و فرمان وجود نداشته باشد چه اتفاقی می افتد؟

کنترل وسیله نقلیه بسیار مشکل ویا غیرممکن می شود

به ادامه مطلب بروید

برچسب‌ها: جواب, فکر کنید, کتاب, حرفه و فن, سال سوم, راهنمایی
ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ شنبه هفدهم دی 1390 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"
فناوری نانو یا نانوتکنولوژی رشته‌ای از دانش کاربردی و فناوری است که جستارهای گسترده‌ای را پوشش می‌دهد. موضوع اصلی آن نیز مهار ماده یا دستگاه‌های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر، معمولاً حدود ۱ تا ۱۰۰ نانومتر است. در واقع نانو تکنولوژی فهم و به کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستمهایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی جدیدی - عمدتاً متاثر از غلبه خواص کوانتومی بر خواص کلاسیک - از خود نشان می‌دهند. نانوفناوری یک دانش به شدت میان‌رشته‌ای است و به رشته‌هایی چون پزشکی، دامپزشکی، زیست شناسی، فیزیک کاربردی، مهندسی مواد، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی شیمی نیز مربوط می‌شود. نانو تکنولوژی می‌تواند به عنوان ادامهٔ دانش کنونی به ابعاد نانو یا طرح‌ریزی دانش کنونی بر پایه‌هایی جدیدتر و امروزی‌تر باشد.


  1. به طراحی، تعیین ویژگی ها، تولید و کاربرد مواد، ابزار آلات و سیستم‌ها با کنترل شکل و اندازه در مقیاس نانو می گویند.
  2. به دستکاری کنترل شده، جاگیری دقیق، اندازه گیری، مدلسازی و تولید مواد در مقیاس نانو می گویند و هدف آن تولید مواد، ابزار و سیستم هایی با ویژگی‌های بنیادی و عملکردهای جدید می باشد.

یک نانومتر (nm) یک میلیاردیم متر است. برای سنجش طول پیوندهای کربن-کربن، یا فاصلهٔ میان دو اتم بازهٔ ۱۲ تا ۱۵ نانومتر به کار می‌رود؛ همچنین طول یک جفتِ دی‌ان‌آ نزدیک به ۲ نانومتراست. و از سوی دیگر کوچک‌ترین باکتری سلول‌دار ۲۰۰ نانومتر است. اگر بخواهیم برای دریافتن مفهوم اندازهٔ یک نانومتر نسبت به متر سنجشی انجام دهیم می‌توانیم اندازهٔ آن را مانند اندازهٔ یک تیله به کرهٔ زمین بدانیم.. یا به شکلی دیگر یک نانومتر اندازهٔ رشد ریش یک انسان در طول زمانی است که برای بلند کردن تیغ از صورتش باید بگذرد

می‌توان موردهای زیر را شاخه‌های بنیادین دانش نانوفناوری دانست:

((کاربردهای نانو)) فناوری نانو کاربردهای گسترده‌ای در دانش‌های گوناگون دارد که از موردهای مهم آن می‌توان به کاربردهایش در پزشکی برای ساخت داروهای بدون اثرهای جانبی اشاره کرد که تنها بر یک بافت ویژه تأثیر می‌گذارند. از انواع کاربردها می‌توان در ساخت نانو جوراب‌ها، نانو لوله‌های کربنی، داروسازی هوشمند و ... اشاره کرد.

منبع:http://fa.wikipedia.org
برچسب‌ها: فناوری, نانو, حرفه وفن
نگارش در تاريخ شنبه هفدهم دی 1390 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"

واژه فناوري = فن + ميانوند الف + پسوند ور + ي مصدري

بايد بدانيم كه اين واژه متصل و سر هم نوشته مي شود تا با واژه ‍‍» فن آوري» يعني انتقال تكنولوژي اشتباه نشود.

واژه فناوري در قياس با كلماتي همچون دلاوري، جنگاوري، تناوري و ... ساخته شده است و معني آن فنوري است. اين كلمه بدون تشديد هم صحيح است ولي استفاده از تشديد بلامانع است. فرهنگستان زبان فارسي واژه فناوري را معادل تكنولوژي قرارداده و معناي «داشتن و به كار گرفتن فن و روشهاي علمي در يك حيطه خاص و ورزيدگي در آن حيطه» تلقي كرده است.

منبع:http://herfafan-mehriz.blogfa.com
برچسب‌ها: فناوري
نگارش در تاريخ شنبه شانزدهم مهر 1390 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"
این آرم را استاد مرتضی ممیز طراحی کرده‌است. علامت یک S بزرگ که داخل آن حروفی نقش بسته‌است. S که حرف اول کلمه استاندارد است. اما حروف نقش بسته داخل آن چه معنایی دارد؟
«موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران» نام رسمی ارگانی است که وظیفه تهیه استانداردها را برای کالاهای گوناگون بر عهده دارد و این آرم استاندارد را برای کالاها صادر می‌کند. نام انگلیسی این سازمان به صورت Institute of Standard and Industrial Research of Iran است که اگر حروف اول این کلمات را کنار هم بگذاریم به عبارت ISIRI می‌رسیم.
حروفی که داخل  نشان استاندارد دیده می‌شود همین کلمه ISIRI است که با فونت خاصی نوشته شده. اما اگر به نشان استاندارد روی کالاها دقت کنید می‌بینید که این آرم اکثراً برعکس چاپ شده است. البته هنر استاد ممیز بوده که حروف ISIRI را طوری نوشته که به صورت وارونه به شکل کلمه فارسی «ایران» در می‌آید؛ اما به نظر می‌رسد هدف اصلی نوشته کلمه ISIRI بوده. چراکه با فرض این‌که «ایران» مد نظر بوده، حرف «ن» مقداری غیرعادی نوشته شده. من این آرم را روی کالاها در هردوجهت دیده‌ام و این تفاوت برایم جالب بود. خود سایت استاندارد برای نمایش لوگویش از یک انیمیشن استفاده کرده که آرم آن می‌چرخد و نمی‌توان گفت کدام جهت درست است. فایل‌هایی که از سایت می‌توان گرفت حاوی لوگویی است که به جای ISIRI ،  «ایران» را دارد. خلاصه معلوم نیست موسسه استاندارد که قرار است مقررات دقیقی برای تولید کالا وضع کند، چرا در مورد آرم خودش زیاد دقت به خرج نداده‌است!

علامت استاندارد ایران       علامت استاندارد ایران ISIRI


منبع  http://iraniangraphic.com


نگارش در تاريخ دوشنبه یازدهم مهر 1390 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"
تعريف خلاقيت

از خلاقيت تعريف‌هاي زيادي شده است. در اينجا برخي از تعاريف مهم را مورد برسي قرار مي‌دهيم:

  • خلاقيت يعني تلاش براي ايجاد يك تغيير هدفدار در توان اجتماعي يا اقتصادي سازمان
  • خلاقيت بكارگيري توانايي‌هاي ذهني براي ايجاد يك فكر يا مفهوم جديد است
  • خلاقيت يعني توانايي پرورش يا به وجود آوردن يك انگاره يا انديشه جديد (در بحث مديريت نظير به وجود آوردن يك محصول جديد است)
  • خلاقيت عبارت است از طي كردن راهي تازه يا پيمودن يك راه طي شده قبلي به طرزي نوين

 تعريف خلاقيت از ديدگاه روانشناسي

خلاقيت يكي از جنبه‌هاي اصلي تفكر يا انديشيدن است. تفكر عبارت است از فرايند بازآرايي يا تغيير اطلاعات و نمادهاي كسب شده موجود در حافظه درازمدت

 نوآوري

منظور از نوآوري خلاقيت متجلي شده و به مرحله عمل رسيده است، به عبارت ديگر نوآوري يعني انديشه خلاق تحقق يافته؛ نوآوري همانا ارائه محصول، فرايند و خدمات جديد به بازار است؛ نوآوري بكارگيري توانايي‌هاي ذهني براي ايجاد يك فكر يا مفهوم جديد است.


خلاقيت و نوآوري چگونه با هم مرتبط شده‌اند؟

خلاقيت به طور عام يعني توانايي تركيب انديشه‌ها به شيوه‌اي منحصر به فرد يا ايجاد ارتباطي غيرمعمول بين انديشه‌ها. يك سازمان كه مشوق نوآوري است سازماني است كه ديدگاه‌هاي ناشناخته به مسائل يا راه حل‌هاي منحصر براي حل مسائل را ارتقا مي‌دهند. نوآوري فرايند كسب انديشه‌اي خلاق و تبديل آن به محصول و خدمت و يا يك روش عملياتي مفيد است.


منبع  http://www.mgtsolution.comنگارش در تاريخ شنبه بیست و هفتم شهریور 1389 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"
سیستم چیست؟ برای شناخت سیستم ابتدا باید آن را تعریف کنیم. پس از تعیین حد و رسم سیستم می توان آن را طبقه بندی کرد و از زاویه های مختلف آن را شناخت. ...


لینک زیر فایل پاورپوینت تفکر سيستمی می باشد (ppt)


روی لینک زیر کلیک کنید

eng.ut.ac.ir/nemati/Files/SystemThinking.ppt

نگارش در تاريخ شنبه بیست و هفتم شهریور 1389 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"
نانو فناروی شاید سرامد علم روز دنیای كنونی است لازم دیدم از این مطلب یه نوشتار كوچیك محدود تهیه كنم و بذارم
نانو فناوري چيست
نانو كلمه اي يوناني است و به معناي كوچك است و براي تعيين مقدار 9-10 يك كميت استفاده ميشود چون يك اتم تقريبا ده نانو متر است اين اصطلاح برا مطالعات عمومي روي ذرات مولكولي واقعي به كار ميرود نانو تكنو لوژي مطالعه ذرات در مقياس اتمي براي كنترل انهاست هدف اصلي بيشتر تحقيقات نانو تكنو لوژي تشكيل تركيبات جديد يا ايجاد تغييراتي در مواد موجود است كه در الكترونيك زيست شناسي و ژنتيك و هوا نوردي و حتي و در مطالعات انرژي به كار گرفته ميشود فناروي نانو توانايي بدست گرفتن كنترل ماده در ابعاد نانو متري و بهره برداري از خواص و پديده ها ي ماده در اين ابعاد. در ابزارها و سيستمها ي نوين است اين فناوري د راينده نه چندان دور در برگيرنده همه فناروي ها ي امروزي خواهد بود كه به جاي رقابت با فناوريهاي موجود مسير رشد و تكامل انها را در دست خواهد گرفت
تاريخچه نانو فناروي
نانو فناوري براي اولين بار در سال 1959 توسط ريچارد فايمن فيزيك دان امريكايي برنده جايزه نوبل فيزيك مطرح شد او اصرار داشت كه دانشمندان ساخت وسايلي را كه براي كار د رمقياس اتمي لازم است شروع كننند اريك دركسلر دانشجويي تحصيلات تكميكي ام اي تي به اين منظور يه طرح كاري را براي مطالعه وسايلي كه توانايي حركت اشيا مولكولي و مكان انها را با دقتت اتمي دارند بنا نهاد كه در سپتمابر 1981 در مقاله اي ارائه شد در كسلر اين موضوع را كتابي با نهام موتورهاي خلقت دنبال كرد و تو سعه مفهوم نانو تكنو لوژي را همانند يك كوشش علمي ارائه داد اولين نشانه هاي ثبت شده از مفهوم نانو تكنو لوژي تغيير مكان اشيائ مولكولي در سال 1989 بوده است كه در ان زمان دانشمندي توانست اتمها منفرد گزنون را روي صحفه نيكل حركت دهد تا نام اي بي ام بر روي سطح نيكل نقش بندد
كاربرد فناوري نانو
در حقيقت كاربرد فناروي نانو از كاربرد عناصر پايه نشات ميگيرد كه هر كدام از اين عناصر پايه ويژيگيهاي خاصي دارد كه استفاده از انها در زمينه هاي مختلف موجب ايجاد خواص جامعي ميشود كه از جمله كاربرد نانو ذرات ميتوان به موارد زير اشاره كرد
-دارورساني هدفند به عضو مورد نظر
– بانداژهاي بي نياز از تجديد و يا تعويض و شناسايي زود هنگام و بدون عوارض سلولهاي سرطاني
– تجزيه الايندهاي محيط زيست و غيره
بيشترين كاربرد نانو تكنو لوژي در راستاي ايجاد تغيراتي در مواد شيميايي و يا نقشه برداري
از تركيبات زيستي مانند دي ان اي و سلولهاي سرطاني است كه تغييرات شگرفي را در زندگي انسانها به همراه داشته است
چشم انداز نانو تكنو لوژي
پزشكي و بدن انسان
رفتار مولكولي در مقياس نانو اداره كننده سيستمهاي زيستي خواهد بود نانو مقياسي است كه شيمي فيزيك و زيست شناسي و شبيه سازي كامپيوتري همگي به سمت آن در حركت هستند فراگير از تسهيل استفاده از دارو اين فناوري ميتواند به نحو حيرت انگيزي توان درماني داروها را افزايش دهد
2- تداورم منابع كشاورزي و اب و انرژي و مواد و كاهش الودگي محيط زيست
نانو فناوري منجر به تغييرات شگرفي در استفاده از منابع طبيعي انرژي و اب خواهد شد و الودگي هاي زيست محيطي را كاهش خواهد داد در زمينه انرژي نيز به ميزانت قابل ملاحظه اي كارايي ذخيره سازي و توليد انرژي را تحت تاثير قرار داده و مصرف انرژي را كاهش داد
همچنين انتظار ميرود تغييرات عمده اي را در منابع تامين كنند روشنايي در ده سال اينده نظاره گر باشيم
3 هوا و فضا
محدوديتهاي شديد سوخت براي حمل بار به مواد زمين و ارسال فضاپيماهاي تحقيقاتي به منظور مطالعات جوي همواره ذهن فضانوردان و محققان ايستگاه هاي فضايي را مشغول ساخته است كه امروزه مواد و ابزاراالات نانو ساختاري. اميد حل اين مشكلات را به وجود اورده است
4- امنيت ملي
برخي از كاربرد هاي دفاعي نانو فناوري عبارتند از تسلط اطلاعاتي از طريق نانو الكترونيك پيشرفته به عنوان يك قابلت مهم نظامي . استفاده بيشتر از اتوماسيون و روباتيك پيشرفته براي جبران كاهش نيروي نظامي . پيشرفت در كنترل و شناسايي سيستمهاي دفاعي و غيره كه در بسيارري از موارد مكمل هم هستند و كاربرد طولاني مدت ان ميتواند امنيت ملي را تضمين نمايد
5- كاربرد نانو فناوري در صنعت الكترونيك
با استفاده از اين فناوري ذخيره سازي اطلاعالتي در مقياس فوق العاده كوچك ميسر خواهد شد كه در نتيجه ميتوان ظرفيت ذخيره سازي اطلاعات را در حد هزار برابر يا بيشتر افزايش داد
6- شكل گيري بازارهاي بسيار بزرگ
شواهد موجود نشان ميدهد كه در صد بالايي از بازارهاي محصولات مختلف متكي بر نانو فناوري خواهد بود و به همين دليل روستاها و شركت هاي بزرگ و كوچك به دنبال كسب جايگاهي براي خود در اين بازارهاي هستند در بخش دارو نيز پيش بيني ميشود تا ده الي شانزده سال اينده نيمي از اين صنعت متكي بر نانو فناوري خواهد بود كه نياز به وسايل تزريق جديد و آموزشهاي نوين پزشكي خواهد داشت در كنار اين پيش بيني ها اين سوال بايد مطرح شود جايگاه كشورهايي كه به نانو فناوري دسترسي ندارند در بازارهاي اينده اقتصاد جهاني چه خواهد بود با توجه به اينكه سهم هر كشور يا هر موسسه يا سازماني در زمان شكل گيري يك بازار تثبيت ميشود بنابراين زمان سرمايه گذاري براي رسيدن به جايگاه مناسب همين امروز است
وضعيت جهاني نانو فناوري
از فناوري نانو به عنوان (رنسانس فناروي) نام برده ميشود ورود محصولات متكي برا اين فناوري جهشي بسيار عظيم در رفاه و كيفيت زندگي و توانايي دفاعي و زيست محيطي به همراه خواهد داشت هم اكنون بخشهاي دولتي و خصوصي كشورهاي مختلف جهان شامل ژاپن امريكا اتحاديه اروپا و چين و هند تايوان كره جنوبي و استراليا و روسيه در رقابتي تنگاتنگ براي كسب پيشتازي جهاني در حد اقل يك حوزه از اين فناوري به سر ميبرند
هم اكنون حدود سي كشور دنيا در زمينه فناوري نانو داراي برنامه محلي و يا در حال تدوين ان هستند و طي پنج سال گذشته بودجه تحقيق و توسعه در خصوص فناوري نانو را به سه و نيم برابر افزايش داده اند كشورهاي ژاپن و امريكا نيز فناوري نانو را اولين اولويت كشور خود در زمينه فناوري اعلام كرده اند

نگارش در تاريخ سه شنبه شانزدهم شهریور 1389 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"

واحد 1 – فناوري و سيستم

 

خداوند انسان را آفريد و چنان قدرت تفكري به او بخشيد كه اين مخلوق خاكي مي تواند به سهولت كرات آسماني را تسخير كند. تحقيق، جست و جو، كاوش و امور پديده ها نيز از ويژگي هاي ذهن انسان است. انسان براي پاسخ دادن به پرسش هاي خود، نيازمند گردآوري و دسته بندي اطلاعات است. او به تجربه و آزمايش مي پردازد و نتيجه گيري مي كند. مغز انسان از ميلياردها سلول عصبي تشكيل شده كه وظيفه دريافت اطلاعات و پيام ها را به عهده دارند. اين پيام ها و اطلاعات توسط مغز با پيمودن فرآيندي پردازش و طبقه بندي مي شوند و در مواقع لزوم مورد استفاده قرار مي گيرند. انسان با نماي پيشرفتي كه در علوم داشته است؛ بازهم نتوانسته از تمامي ظرفيت و قدرت خود استفاده كند. تفكر خلاق همواره از زمان خلقت انسان همراه او بوده و با استفاده از اين قدرت توانسته، بسياري از مسائل و مشكلات خود را حل كند.


ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ یکشنبه چهارم بهمن 1388 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"
- فلزات پس از استخراج طی مراحلی به صورت  نیم ساخته   در می آیند.

 

2- اتصالات به دو دسته تقسیم می شوند آنها را فقط نام ببرید؟

اتصال جدا شدنی – اتصال جدانشدنی

 

3- منظور از اتصال جدا شدنی چیست؟

در این نوع اتصالات , قطعات را به آسانی می توان از هم جدا کرد. از این رو به آن اتصال موقت نیز می گویند.

 

4- مهم ترین وسیله برای اتصال موقت,   پیچ و مهره است.

 

5- منظور از اتصال جدا نشدنی چیست؟

در این , قطعات پس از اتصال به راحتی از یک دیگر جدا نمی شوند. از این رو به آن اتصال دائم گفته می شود.

 

6- مهم ترین روش اتصال دائم  جوش کاری  و لحیم کاری است.

 

7- لحیم کاری را تعریف کنید؟

اتصال دو فلز نازک به یک دیگر , به وسیله ی سیم لحیم را لحیم کاری می گویند.

 

8- جنس سیم لحیم از چیست؟

قلع و سرب

 

9- هویه چیست؟

 برای گرم کردن محل لحیم کاری از وسیله ای به نام هویه استفاده می شود.

 

10- انواع هویه را نام ببرید؟

هویه ی دستی , هویه برقی

 

11- برای داغ کردن هویه ی دستی از چراغ کوره ای و برای داغ کردن هویه ی برقی از انرژی الکتریکی استفاده می شود.

 

12- روغن لحیم چیست؟

برای تمیز کردن محل لحیم کاری از روغن لحیم استفاده می شود.

 

13- روغن لحیم چگونه باعث تمیز شدن سطح کار می شود؟

هنگامی که روغن لحیم را به محل لحیم کاری آغشته می کنید ,در اثر حرارت هویه ذوب شده و اکسید فلز را در خود حل می کند و سطح کار را تمیز می نماید.

 

14- سیم لحیم چیست؟

سیم لحیم از جنس قلع و سرب است که با درصد های مختلف با هم ترکیب شده اند.

 

15- مراحل لحیم کاری را بصورت خلاصه بنویسید؟

1- انتخاب سیم لحیم مناسب با جنس کار 2- تمیز کردن سطح کار3- آغشته کردن به روغن لحیم 4- گرم کردن محل کار 5-  لحیم اندود کردن و انجام عمل لحیم کاری

 

16- چهار مورد از نکات ایمنی درمورد لحیم کاری را بنویسید؟

1- پرهیز از شوخی کردن 2- دقت کنید که سیم هویه ی برقی سالم و بدون عیب باشد. 3- هویه ی داغ را در جایی که احتمال آتش سوزی است قرار ندهید.4- برای نگه داشتن قطعه ی کار از ا نبردست و یا دمباریک استفاده کنید.

 

17- چرا نباید نوک هویه ی داغ را در داخل روغن لحیم فرو برد؟

زیرا گازهایی متصاعد می شوند که سمی هستند.

 

18- برای جوش کاری از دستگاه هایی به نام  ترانس یا دینام استفاده می شود.

 

19-چگونه دو قطعه به هم جوش می خورند؟

ترانس الکترود و محل اتصال را ذوب کرده و دو قطعه به هم جوش می خورند.

 

20- نگاه کردن به شعله ی جوشکاری بدون استفاده از  ماسک یا عینک مخصوص برای چشم مضر است.

21- ترانس ها با برق جریان متناوب و دینام ها با برق جریان مستقیم کار می کنند.ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ دوشنبه چهاردهم دی 1388 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"
تاريخچه:

اينترانت خود تاريخچه‌اي مستقل ندارد، زيرا يكي از دستاوردهاي اينترنت به‌شمار مي‌رود و در واقع چند سالي پس از آنكه اينترنت پا به عرصه جهاني گذاشت، اينترانت و اكسترانت نيز پديد آمد.

در ايران، از اواسط سال 1374 كه نرم‌افزار سيستم عامل شبكه (NT SERVER) شركت رايانه‌اي نت اسكيپ (Netscape) وارد كشور شد، به سبب سهولت نصب اينترانت‌ها بر روي اين سيستم عامل شبكه، نصب اينترانت‌ها آغاز گرديد و از آن زمان تاكنون، اين جريان در دنيا و ايران رشد فزاينده‌اي داشته است. به‌طور مثال، وزارت كشاورزي ايران در همان سال توانست از خدمات شبكه اينترنت استفاده كند.

كاربردها. اطلاع‌رساني، ارتباطات، بازاريابي و فروش، آموزش از راه دور، كار از راه دور، تصميم‌گيري بهينه مديريت بانكداري و اقتصاد و كار و كاريابي، كاربردهاي اصلي اينترانت‌ها هستند. در زمينه اطلاع‌رساني با توجه به قابليت چند رسانه‌اي‌ها و ارائه اطلاعات روزآمد، مي‌توان به ارائه اطلاعات در زمينه‌هاي مختلف از جمله نشريات، اطلاعيه‌ها، بخشنامه‌ها، پرونده‌هاي كاري، اطلاعات تخصصي، اطلاعات مشتريان، رقبا و كاربران، اخبار، و جز آن اشاره كرد. ارائه الكترونيكي اين اطلاعات خود موجب كاهش استفاده از كاغذ مي‌شود و در نهايت كاهش هزينه و زمان را براي شركت‌ها به دنبال خواهد داشت. از اين روش مي‌توان براي توزيع اطلاعات به‌دست آمده از اينترنت استفاده كرد.

در زمينه ارتباطات، اينترانت‌ها باعث تسهيل ارتباطات ميان اعضاي يك سازمان با مشتريان و رقبا و سازمان‌هاي بيروني خواهند شد كه به‌طور نمونه مي‌توان به جمع‌آوري نظرات، شكايات، و آگاه كردن مديران از مسائل را نام برد؛ يا ارتباط افراد هم انديشه در موضوعات خاص كه خود باعث ايجاد نوآوري‌ها، خلاقيت‌ها، و ابتكارها در زمينه‌هاي مختلف مي‌شود.


ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ پنجشنبه بیست و ششم آذر 1388 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"

اولین مرحله فناوری چه می باشد؟
الف)فرایند                         ب)تولید                       ج)طراحی                 د)ارزشیابی


2-
به مجموعه هایی که اجزای آنهاباهمدیگر هماهنگ کارمی کنند .......... نام دارد.


3-
کارژنراتوریا مولد تولید ................ است.


4-
به چوب های بریده شده ازتنه درختان چه می گویند؟


5-
نئوپان از............ چوب وچسب ساخته شده است.


6-
درجه ذوب مس وآلومینیوم چقدر است؟


7..
به دانه های درشت ازجنس سنگ و.................به دانه های ریزگفته می شود.


8-
ویژگی گوشت ناسالم رادردوموردبنویسید؟


9-
چه عواملی سبب تغییروتحول لباس دردوره های مختلف گردید؟


.............


سئوالات دوم راهنمايی ( فصل اول تا هفتم)

فصل اول :
1- مراحل ساخت ابزار يا وسايل را بيان كنيد ؟
2- نتايج تحقيقات علمي و صنعتي به چه مواردي منجر مي گردد؟
3- علم چه فوايدي براي فناوري دارد؟
4- بدون استفاده از ............... توليد يك محصول فناوري ممكن نيست .
5- مواد خام موجود در طبيعت قبل از استفاده در توليد محصولات فناوري با آن بايد چه كار كرد؟
6- يكي از آماده ترين مواد براي توليد محصولات چوبي چيست؟
7- قبل از استفاده از چوب در توليد محصولات فناوري چه تغييري بايد درآن ايجاد كرد ؟
8- سيستم را تعريف كنيد؟
9- اگر يكي از اجزاي سيستم درست كار نكند چه اتفاقي مي افتد ؟

.................


سئوالات حرفه وفن سوم راهنمايی( فصل اول تا ششم)

فصل اول

1.چهارمورد ازويژگی های انسان را بنويسيد؟
2.انسان برای پاسخ دادن به پرسشهای خود چه می کند؟
3.وظيفه ی مغز انسان چيست؟
4.تفکر خلاق از چه زمانی همراه انسان بوده است؟
5.تفکر خلاق چه فوايدی برای انسان دارد؟
6.يکی از راههای پرورش قدرت خلاقيت چيست؟
7.چرا شرکت کردن در بحثها وکارهای گروهی قدرت خلاقيت را پرورش می دهد؟
8.چرا برای محصولات فناوری قديمی ايده هايی ارائه می شود؟
9.فناوری های گذشته چه کمکی به فناوران می کند؟
10.تايرهای بادی توسط چه شخصی ودر کدام سال ساخته شده اند؟
11.چه شخصی با ايجاد اصلاحات روی تايرهای بادی انها را متناسب با اتومبيل ها تغيير داد ؟درچه سالی؟
12.در توليد محصولات فنا وری چه اصولی را بايد رعايت کنيم؟
13.لباس اتش نشا نها چه خصوصيات وويژگی هايی بايد داشته باشد؟

..........


برای دیدن تمام سوالات به ادامه مطلب بروید
ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ سه شنبه بیست و چهارم آذر 1388 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"
سؤالات واحد 1 – فناوري و سيستم :
1 – چه سؤالاتي در ذهن انسان باعث شد وسيله اي مانند تلسكوپ و بالن را بسازد؟
 
انسان براي تسخير كرات آسماني ، جست وجو ، تحقيق و كاوش در مورد آن ها و بدست آوردن اطلاعات در رابطه با ستارگان با قدرت تفكر خويش شروع به ساخت وسايلي مانند تلسكوپ و بالن نمود. 
 
 

  2 – چگونه مي توان از مغز خود با ظرفيت بيشتر استفاده كرد؟
 

انسان مي تواند با استفاده از قدرت تفكر خلاق خويش بسياري از مسائل و مشكلات خود را حل كند و اختراعات و اكتشافات زيادي انجام دهد و در زندگي خود به كار گيرد. تفكر خلاق از زمان خلقت انسان همواره با وي بوده است. 

3 – دو قسمت عمده يك موتور الكتريكي را نام ببريد.
 
الف - قسمت گردان (رتور)
ب – قسمت ساكن شامل قطب ها و بدنه (استاتور) 
 
    4 – رتور به چه قسمتي از موتور گفته مي شود و از چه موادي ساخته شده است؟
 
به قسمتي از موتور گفته مي شود كه درون موتور دوران مي كند در رتور ورقه هاي آهني بر روي ميله اي از فولاد سخت سوار شده است. 
5– نگه داري مواد غذايي به وسيله سرما داراي چه مزايايي است ؟
 
1. يكي از ساده ترين و سريع ترين روش هاي نگه داري مواد غذايي است. 2. در اين روش مواد غذايي به حالت اوليه و طبيعي خود باقي مي مانند. 3. كيفيت غذاهاي نگه داري شده با اين روش بهتر از روش هاي ديگر است.

6 – بسته بندي غذاهاي يخ زده اغلب ساده است . 

 
 

  7 – علل اصلي خشك كردن مواد غذايي را بنويسيد؟
 
1 - حفظ كردن مواد غذايي در مقابل فعاليت هاي ميكروبي و آنزيمي 2 – كم كردن سرعت فساد مواد غذايي 3 – كم كردن حجم و وزن مواد غذايي براي سهولت در بسته بندي و حمل و نقل 4 – نگه داري و حفظ مواد غذايي در فصول پربار براي استفاده در فصول كم آبي .  


به ادامه مطلب بروید

 
 


ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ پنجشنبه سی ام مهر 1388 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"
نگارش در تاريخ پنجشنبه سی ام مهر 1388 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"