کار و فناوری
آموزش کار و فناوری دوره اول متوسطه
با سلام وبلاگ آموزش کار و فناوری جهت ایجاد انگیزه و یادگیری مطالبی مربوط به درس کار و فناوری برای دانش آموزان گرد آوری می شود جهت ارتباط با اینجانب در قسمت "تماس با ما" نظر دهید با تشکر
نگارش در تاريخ پنجشنبه بیستم آذر 1393 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"

کار کلاسی – بررسی چند اختراع و نو آوری

من با کمک دوستانم ، یک گروه تشکیل می دهیم و چند اختراع را که در پیرامونمان وجود دارد  در جدول 1-1 ،به همراه هدف از اختراع ، می نویسیم.

                                                  جدول 1-1

نام اختراع و نو آوری

هدف از اختراع و نوآوری

 

تلفن

ارتباطات ، مکالمه از راه دور

 

لامپ

روشنایی

ماشین لباسشویی

شست وشو و خشک کردن لباس ها

 


برچسب‌ها: پودمان, فناوری, هفتم, کار و فناوری, جواب
نگارش در تاريخ سه شنبه یکم مهر 1393 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"


بارها کلمه‌ي فنـاوري را شنيده‌ايد‍؛ فناوري فضايي،فناوري اطلاعات، فناوري ‌طراحي و ...
فناوري در يک توصيف ساده عبارت است از تمام آنچه که ما را قادر مي‌سازد تا يک محصول خاص را توليد کنيم.فرض کنيد مي‌خواهيم يک ماهواره بسازيم. پيش از هر چيز نيازمند دانش و علوم مرتبط با ماهواره هستيم. اما وجود دانش و علم به تنهايي کافي نيست و قطعا تجربه و به عبارت ديگر مهارتمان در اين باره بسيار تعيين‌کننده است. پس از فراهم شدن اين دو مورد قطعا نيازمند ابزار(ماشين‌آلات، کامپيوتر و ...) يا به عبارت ديگر سخت‌افزار براي عملي کردن طرح‌ها هستيم.

به ادامه مطلب مراجعه کنید

فناوري نانو و کار با ابعاد مولکولي


تصوير نشان دهنده ي مدلي از ايجاد ساختارها با استفاده از فناوري نانو مي باشد.منبع: سايت کودک و نوجوان سازمان فضايي ايران


برچسب‌ها: فناوری
ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ پنجشنبه سیزدهم مهر 1391 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"

بازخوردیا فیدبک (به انگلیسی: Feedback) نوعی برگشت پیام ارتباطی است که در آن، گیرنده به طور عامدانه یا غیرعامدانه به پیام فرستنده واکنش نشان میدهد. این پیامها، به فرستنده امکان میدهند تا وضعیت ارتباطی خود را با مخاطبانش ارزیابی کند. نظامهای سالم ارتباطی، بازخورد را غنیمتی برای اصلاح خود قلمداد میکنند.

منبع:http://fa.wikipedia.orgبرچسب‌ها: بازخورد, سیستم
ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ شنبه پانزدهم بهمن 1390 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"
با تشکر و کسب اجازه از وبلاگ حرفه و فن کلاله

وبلاگ تخصصی سلطان شیخی دبیرحرفه وفن شهرستان کلاله


فکرکنید صفحه ۲

چگونه می توانیم از توانایی ها وقابلیت های مغز خود بیش تر استفاده کنیم؟

با فکر کردن - تحقیق - جستجو - مطالعه کردن - کاوش


فکرکنید صفحه ۱۲

برای ساخت وتولید اسباب بازی ها از مواد مختلف با رنگ های متنوع استفاده می شود اگر درتهیه مواد وتولید آنها به اصول مختلف ازجمله بهداشت توجه نشود چه خطراتی ممکن است کودکان را تهدید کند؟

باعث مسمومیت وبیماری کودکان می شود چون ممکن است کودکان این اسباب بازی ها را در داخل

دهان قرار دهند واین مواد باعث بیماری شود ویا اگر این اسباب بازی ها از اجزای کوچکی ساخته

شده باشند باعث خفگی می شود


فکرکنید صفحه ۱۳

اگرکپسول های گازمایع پس از ساخته شدن مورد آزمایش قرار نگیرند چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد؟

ممکن است منفجر شوند وباعث خسارات مالی وجانی گردند ویا باعث خرابی وآتش سوزی شوند


فکرکنید صفحه ۱۹

اگردروسایل نقلیه سیستم هدایت و فرمان وجود نداشته باشد چه اتفاقی می افتد؟

کنترل وسیله نقلیه بسیار مشکل ویا غیرممکن می شود

به ادامه مطلب بروید

برچسب‌ها: جواب, فکر کنید, کتاب, حرفه و فن, سال سوم, راهنمایی
ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ شنبه هفدهم دی 1390 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"
فناوری نانو یا نانوتکنولوژی رشته‌ای از دانش کاربردی و فناوری است که جستارهای گسترده‌ای را پوشش می‌دهد. موضوع اصلی آن نیز مهار ماده یا دستگاه‌های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر، معمولاً حدود ۱ تا ۱۰۰ نانومتر است. در واقع نانو تکنولوژی فهم و به کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستمهایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی جدیدی - عمدتاً متاثر از غلبه خواص کوانتومی بر خواص کلاسیک - از خود نشان می‌دهند. نانوفناوری یک دانش به شدت میان‌رشته‌ای است و به رشته‌هایی چون پزشکی، دامپزشکی، زیست شناسی، فیزیک کاربردی، مهندسی مواد، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی شیمی نیز مربوط می‌شود. نانو تکنولوژی می‌تواند به عنوان ادامهٔ دانش کنونی به ابعاد نانو یا طرح‌ریزی دانش کنونی بر پایه‌هایی جدیدتر و امروزی‌تر باشد.


  1. به طراحی، تعیین ویژگی ها، تولید و کاربرد مواد، ابزار آلات و سیستم‌ها با کنترل شکل و اندازه در مقیاس نانو می گویند.
  2. به دستکاری کنترل شده، جاگیری دقیق، اندازه گیری، مدلسازی و تولید مواد در مقیاس نانو می گویند و هدف آن تولید مواد، ابزار و سیستم هایی با ویژگی‌های بنیادی و عملکردهای جدید می باشد.

یک نانومتر (nm) یک میلیاردیم متر است. برای سنجش طول پیوندهای کربن-کربن، یا فاصلهٔ میان دو اتم بازهٔ ۱۲ تا ۱۵ نانومتر به کار می‌رود؛ همچنین طول یک جفتِ دی‌ان‌آ نزدیک به ۲ نانومتراست. و از سوی دیگر کوچک‌ترین باکتری سلول‌دار ۲۰۰ نانومتر است. اگر بخواهیم برای دریافتن مفهوم اندازهٔ یک نانومتر نسبت به متر سنجشی انجام دهیم می‌توانیم اندازهٔ آن را مانند اندازهٔ یک تیله به کرهٔ زمین بدانیم.. یا به شکلی دیگر یک نانومتر اندازهٔ رشد ریش یک انسان در طول زمانی است که برای بلند کردن تیغ از صورتش باید بگذرد

می‌توان موردهای زیر را شاخه‌های بنیادین دانش نانوفناوری دانست:

((کاربردهای نانو)) فناوری نانو کاربردهای گسترده‌ای در دانش‌های گوناگون دارد که از موردهای مهم آن می‌توان به کاربردهایش در پزشکی برای ساخت داروهای بدون اثرهای جانبی اشاره کرد که تنها بر یک بافت ویژه تأثیر می‌گذارند. از انواع کاربردها می‌توان در ساخت نانو جوراب‌ها، نانو لوله‌های کربنی، داروسازی هوشمند و ... اشاره کرد.

منبع:http://fa.wikipedia.org
برچسب‌ها: فناوری, نانو, حرفه وفن
نگارش در تاريخ شنبه هفدهم دی 1390 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"

واژه فناوري = فن + ميانوند الف + پسوند ور + ي مصدري

بايد بدانيم كه اين واژه متصل و سر هم نوشته مي شود تا با واژه ‍‍» فن آوري» يعني انتقال تكنولوژي اشتباه نشود.

واژه فناوري در قياس با كلماتي همچون دلاوري، جنگاوري، تناوري و ... ساخته شده است و معني آن فنوري است. اين كلمه بدون تشديد هم صحيح است ولي استفاده از تشديد بلامانع است. فرهنگستان زبان فارسي واژه فناوري را معادل تكنولوژي قرارداده و معناي «داشتن و به كار گرفتن فن و روشهاي علمي در يك حيطه خاص و ورزيدگي در آن حيطه» تلقي كرده است.

منبع:http://herfafan-mehriz.blogfa.com
برچسب‌ها: فناوري
نگارش در تاريخ شنبه شانزدهم مهر 1390 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"
این آرم را استاد مرتضی ممیز طراحی کرده‌است. علامت یک S بزرگ که داخل آن حروفی نقش بسته‌است. S که حرف اول کلمه استاندارد است. اما حروف نقش بسته داخل آن چه معنایی دارد؟
«موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران» نام رسمی ارگانی است که وظیفه تهیه استانداردها را برای کالاهای گوناگون بر عهده دارد و این آرم استاندارد را برای کالاها صادر می‌کند. نام انگلیسی این سازمان به صورت Institute of Standard and Industrial Research of Iran است که اگر حروف اول این کلمات را کنار هم بگذاریم به عبارت ISIRI می‌رسیم.
حروفی که داخل  نشان استاندارد دیده می‌شود همین کلمه ISIRI است که با فونت خاصی نوشته شده. اما اگر به نشان استاندارد روی کالاها دقت کنید می‌بینید که این آرم اکثراً برعکس چاپ شده است. البته هنر استاد ممیز بوده که حروف ISIRI را طوری نوشته که به صورت وارونه به شکل کلمه فارسی «ایران» در می‌آید؛ اما به نظر می‌رسد هدف اصلی نوشته کلمه ISIRI بوده. چراکه با فرض این‌که «ایران» مد نظر بوده، حرف «ن» مقداری غیرعادی نوشته شده. من این آرم را روی کالاها در هردوجهت دیده‌ام و این تفاوت برایم جالب بود. خود سایت استاندارد برای نمایش لوگویش از یک انیمیشن استفاده کرده که آرم آن می‌چرخد و نمی‌توان گفت کدام جهت درست است. فایل‌هایی که از سایت می‌توان گرفت حاوی لوگویی است که به جای ISIRI ،  «ایران» را دارد. خلاصه معلوم نیست موسسه استاندارد که قرار است مقررات دقیقی برای تولید کالا وضع کند، چرا در مورد آرم خودش زیاد دقت به خرج نداده‌است!

علامت استاندارد ایران       علامت استاندارد ایران ISIRI


منبع  http://iraniangraphic.com


نگارش در تاريخ دوشنبه یازدهم مهر 1390 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"
تعريف خلاقيت

از خلاقيت تعريف‌هاي زيادي شده است. در اينجا برخي از تعاريف مهم را مورد برسي قرار مي‌دهيم:

  • خلاقيت يعني تلاش براي ايجاد يك تغيير هدفدار در توان اجتماعي يا اقتصادي سازمان
  • خلاقيت بكارگيري توانايي‌هاي ذهني براي ايجاد يك فكر يا مفهوم جديد است
  • خلاقيت يعني توانايي پرورش يا به وجود آوردن يك انگاره يا انديشه جديد (در بحث مديريت نظير به وجود آوردن يك محصول جديد است)
  • خلاقيت عبارت است از طي كردن راهي تازه يا پيمودن يك راه طي شده قبلي به طرزي نوين

 تعريف خلاقيت از ديدگاه روانشناسي

خلاقيت يكي از جنبه‌هاي اصلي تفكر يا انديشيدن است. تفكر عبارت است از فرايند بازآرايي يا تغيير اطلاعات و نمادهاي كسب شده موجود در حافظه درازمدت

 نوآوري

منظور از نوآوري خلاقيت متجلي شده و به مرحله عمل رسيده است، به عبارت ديگر نوآوري يعني انديشه خلاق تحقق يافته؛ نوآوري همانا ارائه محصول، فرايند و خدمات جديد به بازار است؛ نوآوري بكارگيري توانايي‌هاي ذهني براي ايجاد يك فكر يا مفهوم جديد است.


خلاقيت و نوآوري چگونه با هم مرتبط شده‌اند؟

خلاقيت به طور عام يعني توانايي تركيب انديشه‌ها به شيوه‌اي منحصر به فرد يا ايجاد ارتباطي غيرمعمول بين انديشه‌ها. يك سازمان كه مشوق نوآوري است سازماني است كه ديدگاه‌هاي ناشناخته به مسائل يا راه حل‌هاي منحصر براي حل مسائل را ارتقا مي‌دهند. نوآوري فرايند كسب انديشه‌اي خلاق و تبديل آن به محصول و خدمت و يا يك روش عملياتي مفيد است.


منبع  http://www.mgtsolution.comنگارش در تاريخ شنبه بیست و هفتم شهریور 1389 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"
سیستم چیست؟ برای شناخت سیستم ابتدا باید آن را تعریف کنیم. پس از تعیین حد و رسم سیستم می توان آن را طبقه بندی کرد و از زاویه های مختلف آن را شناخت. ...


لینک زیر فایل پاورپوینت تفکر سيستمی می باشد (ppt)


روی لینک زیر کلیک کنید

eng.ut.ac.ir/nemati/Files/SystemThinking.ppt

نگارش در تاريخ شنبه بیست و هفتم شهریور 1389 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"
نانو فناروی شاید سرامد علم روز دنیای كنونی است لازم دیدم از این مطلب یه نوشتار كوچیك محدود تهیه كنم و بذارم
نانو فناوري چيست
نانو كلمه اي يوناني است و به معناي كوچك است و براي تعيين مقدار 9-10 يك كميت استفاده ميشود چون يك اتم تقريبا ده نانو متر است اين اصطلاح برا مطالعات عمومي روي ذرات مولكولي واقعي به كار ميرود نانو تكنو لوژي مطالعه ذرات در مقياس اتمي براي كنترل انهاست هدف اصلي بيشتر تحقيقات نانو تكنو لوژي تشكيل تركيبات جديد يا ايجاد تغييراتي در مواد موجود است كه در الكترونيك زيست شناسي و ژنتيك و هوا نوردي و حتي و در مطالعات انرژي به كار گرفته ميشود فناروي نانو توانايي بدست گرفتن كنترل ماده در ابعاد نانو متري و بهره برداري از خواص و پديده ها ي ماده در اين ابعاد. در ابزارها و سيستمها ي نوين است اين فناوري د راينده نه چندان دور در برگيرنده همه فناروي ها ي امروزي خواهد بود كه به جاي رقابت با فناوريهاي موجود مسير رشد و تكامل انها را در دست خواهد گرفت
تاريخچه نانو فناروي
نانو فناوري براي اولين بار در سال 1959 توسط ريچارد فايمن فيزيك دان امريكايي برنده جايزه نوبل فيزيك مطرح شد او اصرار داشت كه دانشمندان ساخت وسايلي را كه براي كار د رمقياس اتمي لازم است شروع كننند اريك دركسلر دانشجويي تحصيلات تكميكي ام اي تي به اين منظور يه طرح كاري را براي مطالعه وسايلي كه توانايي حركت اشيا مولكولي و مكان انها را با دقتت اتمي دارند بنا نهاد كه در سپتمابر 1981 در مقاله اي ارائه شد در كسلر اين موضوع را كتابي با نهام موتورهاي خلقت دنبال كرد و تو سعه مفهوم نانو تكنو لوژي را همانند يك كوشش علمي ارائه داد اولين نشانه هاي ثبت شده از مفهوم نانو تكنو لوژي تغيير مكان اشيائ مولكولي در سال 1989 بوده است كه در ان زمان دانشمندي توانست اتمها منفرد گزنون را روي صحفه نيكل حركت دهد تا نام اي بي ام بر روي سطح نيكل نقش بندد
كاربرد فناوري نانو
در حقيقت كاربرد فناروي نانو از كاربرد عناصر پايه نشات ميگيرد كه هر كدام از اين عناصر پايه ويژيگيهاي خاصي دارد كه استفاده از انها در زمينه هاي مختلف موجب ايجاد خواص جامعي ميشود كه از جمله كاربرد نانو ذرات ميتوان به موارد زير اشاره كرد
-دارورساني هدفند به عضو مورد نظر
– بانداژهاي بي نياز از تجديد و يا تعويض و شناسايي زود هنگام و بدون عوارض سلولهاي سرطاني
– تجزيه الايندهاي محيط زيست و غيره
بيشترين كاربرد نانو تكنو لوژي در راستاي ايجاد تغيراتي در مواد شيميايي و يا نقشه برداري
از تركيبات زيستي مانند دي ان اي و سلولهاي سرطاني است كه تغييرات شگرفي را در زندگي انسانها به همراه داشته است
چشم انداز نانو تكنو لوژي
پزشكي و بدن انسان
رفتار مولكولي در مقياس نانو اداره كننده سيستمهاي زيستي خواهد بود نانو مقياسي است كه شيمي فيزيك و زيست شناسي و شبيه سازي كامپيوتري همگي به سمت آن در حركت هستند فراگير از تسهيل استفاده از دارو اين فناوري ميتواند به نحو حيرت انگيزي توان درماني داروها را افزايش دهد
2- تداورم منابع كشاورزي و اب و انرژي و مواد و كاهش الودگي محيط زيست
نانو فناوري منجر به تغييرات شگرفي در استفاده از منابع طبيعي انرژي و اب خواهد شد و الودگي هاي زيست محيطي را كاهش خواهد داد در زمينه انرژي نيز به ميزانت قابل ملاحظه اي كارايي ذخيره سازي و توليد انرژي را تحت تاثير قرار داده و مصرف انرژي را كاهش داد
همچنين انتظار ميرود تغييرات عمده اي را در منابع تامين كنند روشنايي در ده سال اينده نظاره گر باشيم
3 هوا و فضا
محدوديتهاي شديد سوخت براي حمل بار به مواد زمين و ارسال فضاپيماهاي تحقيقاتي به منظور مطالعات جوي همواره ذهن فضانوردان و محققان ايستگاه هاي فضايي را مشغول ساخته است كه امروزه مواد و ابزاراالات نانو ساختاري. اميد حل اين مشكلات را به وجود اورده است
4- امنيت ملي
برخي از كاربرد هاي دفاعي نانو فناوري عبارتند از تسلط اطلاعاتي از طريق نانو الكترونيك پيشرفته به عنوان يك قابلت مهم نظامي . استفاده بيشتر از اتوماسيون و روباتيك پيشرفته براي جبران كاهش نيروي نظامي . پيشرفت در كنترل و شناسايي سيستمهاي دفاعي و غيره كه در بسيارري از موارد مكمل هم هستند و كاربرد طولاني مدت ان ميتواند امنيت ملي را تضمين نمايد
5- كاربرد نانو فناوري در صنعت الكترونيك
با استفاده از اين فناوري ذخيره سازي اطلاعالتي در مقياس فوق العاده كوچك ميسر خواهد شد كه در نتيجه ميتوان ظرفيت ذخيره سازي اطلاعات را در حد هزار برابر يا بيشتر افزايش داد
6- شكل گيري بازارهاي بسيار بزرگ
شواهد موجود نشان ميدهد كه در صد بالايي از بازارهاي محصولات مختلف متكي بر نانو فناوري خواهد بود و به همين دليل روستاها و شركت هاي بزرگ و كوچك به دنبال كسب جايگاهي براي خود در اين بازارهاي هستند در بخش دارو نيز پيش بيني ميشود تا ده الي شانزده سال اينده نيمي از اين صنعت متكي بر نانو فناوري خواهد بود كه نياز به وسايل تزريق جديد و آموزشهاي نوين پزشكي خواهد داشت در كنار اين پيش بيني ها اين سوال بايد مطرح شود جايگاه كشورهايي كه به نانو فناوري دسترسي ندارند در بازارهاي اينده اقتصاد جهاني چه خواهد بود با توجه به اينكه سهم هر كشور يا هر موسسه يا سازماني در زمان شكل گيري يك بازار تثبيت ميشود بنابراين زمان سرمايه گذاري براي رسيدن به جايگاه مناسب همين امروز است
وضعيت جهاني نانو فناوري
از فناوري نانو به عنوان (رنسانس فناروي) نام برده ميشود ورود محصولات متكي برا اين فناوري جهشي بسيار عظيم در رفاه و كيفيت زندگي و توانايي دفاعي و زيست محيطي به همراه خواهد داشت هم اكنون بخشهاي دولتي و خصوصي كشورهاي مختلف جهان شامل ژاپن امريكا اتحاديه اروپا و چين و هند تايوان كره جنوبي و استراليا و روسيه در رقابتي تنگاتنگ براي كسب پيشتازي جهاني در حد اقل يك حوزه از اين فناوري به سر ميبرند
هم اكنون حدود سي كشور دنيا در زمينه فناوري نانو داراي برنامه محلي و يا در حال تدوين ان هستند و طي پنج سال گذشته بودجه تحقيق و توسعه در خصوص فناوري نانو را به سه و نيم برابر افزايش داده اند كشورهاي ژاپن و امريكا نيز فناوري نانو را اولين اولويت كشور خود در زمينه فناوري اعلام كرده اند

نگارش در تاريخ سه شنبه شانزدهم شهریور 1389 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"

واحد 1 – فناوري و سيستم

 

خداوند انسان را آفريد و چنان قدرت تفكري به او بخشيد كه اين مخلوق خاكي مي تواند به سهولت كرات آسماني را تسخير كند. تحقيق، جست و جو، كاوش و امور پديده ها نيز از ويژگي هاي ذهن انسان است. انسان براي پاسخ دادن به پرسش هاي خود، نيازمند گردآوري و دسته بندي اطلاعات است. او به تجربه و آزمايش مي پردازد و نتيجه گيري مي كند. مغز انسان از ميلياردها سلول عصبي تشكيل شده كه وظيفه دريافت اطلاعات و پيام ها را به عهده دارند. اين پيام ها و اطلاعات توسط مغز با پيمودن فرآيندي پردازش و طبقه بندي مي شوند و در مواقع لزوم مورد استفاده قرار مي گيرند. انسان با نماي پيشرفتي كه در علوم داشته است؛ بازهم نتوانسته از تمامي ظرفيت و قدرت خود استفاده كند. تفكر خلاق همواره از زمان خلقت انسان همراه او بوده و با استفاده از اين قدرت توانسته، بسياري از مسائل و مشكلات خود را حل كند.


ادامه مطلب...